piątek, 25 września 2015

Mocna, smutna i wymagająca, czyli "Uwięziona" Marcel ProustW końcu na mojej półce znalazł się kultowy już Proust. W poszukiwaniu straconego czasu to absolutna klasyka, uznana za arcydzieło literatury. Cykl quasi-autobiograficzny Marcela Prousta. Wydawnictwo MG kontynuując wydawanie klasyków w odświeżonych wydaniach (w tym przypadku jest to jednocześnie wydanie na 100-lecie pierwszego wydania), kolejny raz świetnie się wywiązało z zadania. Mimo, że Uwięziona to piąty tom cyklu, ja czytałam ją jako pierwszą.

Marcel kocha Albertynę nad życie i przeraża go myśl o utraceniu ukochanej. Wie jednak, że ta do miłosnych uciech często wybiera kobiety, to też stara się ograniczyć takie kontakty. Podchody, niesnaski i intrygi - wszystko co zawiera ta 440 stronicowa książka.


Z każdym dniem wydawała mi się mniej ładna. Dodawało jej uroku jedynie pragnienie, jakie budziła w innych, kiedy dowiadując się o tym pragnieniu, zaczynałem na nowo cierpieć i chciałem im ją wydrzeć. Mogła mi sprawić ból; dać radość-nie. Jedynie samym cierpieniem trwało moje nudne przywiązanie.

Jest to w ogóle moje pierwsze spotkanie z twórczością Marcela Prousta. Ponadto pierwsze spotkanie z tym rodzajem literatury. Jeszcze nie spotkałam się z autobiografią, która napisana jest w taki sposób. Na pierwszy rzut oka widać dlaczego ta powieść uznawana jest za arcydzieło. Może osobiście nigdy czegoś takiego bym o niej nie powiedziała, ale nie są to słowa do końca rzucone na wiatr.

Większość książki to monolog. Proust jest bardzo zazdrosny o Albertynę. Kocha ją i wie, że lubi spotkania z kobietami. Próbuje zapobiec takim kontaktom. Uczucia zmieniają się w nim jak w kalejdoskopie. Raz kocha ją na zabój, a za chwilę prawie nienawidzi. Śledzimy jego rozterki i pobudki, wnikając do wnętrza zazdrosnego mężczyzny, który ukrywa fakt, że Albertyna u niego mieszka, aby uniknąć jej konfrontacji z jego przyjaciółmi, gdyż ma obawy, że któryś może się w niej zadurzyć. Jednym słowem, Marcel i Albertyna bawią się w ciuciubabkę.

Uwięziona to powieść męcząca. Czytałam ją bardzo długo i wolno, mogłabym porzucić po kilkunastu stronach. Jednak pchał mnie liryzm i bezsensowne postępowania głównego bohatera. Zachowania nielogiczne nabierają sensu, kiedy odnajdziemy klucz. Tą powieść po prostu trzeba rozszyfrować. Zabrała mi parę tygodni. I wiecie co? Nie czuję z tego powodu żalu. Precyzyjna konstrukcja i głębia to powody, dla których chwile kiedy męczyłam się z tą książką, nie mają znaczenia.

Główny bohater Uwięzionej to jeden z najnieszczęśliwszych bohaterów jakich poznałam w licznych książkach. Cierpi przez miłość i nie można temu zaradzić. Chce się uwolnić, ale perspektywa życia bez Albertyny przeraża go. Cierpi z Albertyną, ale bez niej upadłby na samo dno, a nawet niżej.

Mocna, smutna i wymagająca. Trzeba ją czytać powoli i w skupieniu. Inaczej nie ma sensu. Może sięgnę po pozostałe tomy? Może...

8/10

Za książkę dziękuję:

5 komentarzy:

 1. Jak na razie nie mam ochoty na taką powieść. Wolę coś lekkiego i przyjemnego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo że ostatnio wciąż i wciąż obiecuję sobie, że sięgnę po coś bardziej ambitnego, to jednak nie jestem w 100 procentach przekonana do tej książki. Jakoś tak wieje od niej nudą, a na długie, jesienne wieczory będę potrzebowała czegoś zdecydowanie żywszego :)

  Pozdrawiam,
  Natalia z http://faaantasyworld.blogspot.com/ :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawiałam się nad tą pozycją, ale wydała mi się zbyt ciężka i trochę nie w moich klimatach. Po Twojej recenzji zaczęłam się zastanawiać czy dobrze zrobiłam :P
  Może następnym razem się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznaję, że jest wymagająca... (jestem właśnie w trakcie czytania i to bez wątpienia nie jest książka na "kilka godzinek"), jednak jest genialna... przynajmniej moim zdaniem i przynajmniej na razie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj, Proust zaprząta moją głowę w ostatnim czasie, mam wielką chęć sięgnąć, po którąś z jego książek :) Mocna, smutna i wymagająca, czyi posiada wszystko co bardzo sobie cenię w literaturze, to tylko kwestia czasu, z pewnością wreszcie sięgnę :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tu jesteś!
Za każdy kreatywny komentarz z chęcią się zrewanżuję!
Każde miłe słowo mnie motywuje. Konstruktywna krytyka mile widziana! Jestem otwarta na wszelkie propozycje i uwagi.
Twój komentarz wiele dla mnie znaczy!